Kontakt os


DANBRED P/S

Hovedkontor
Lyskær 3EF, 1st floor
DK-2730 Herlev
CVR/VAT 37634328

+45 3841 0141
danbred@danbred.com


Afd. i Vejen:
Drejervej 7
DK-6600 Vejen

Kundeservice: +45 3841 0146
Partnerservice: +45 4488 1188

Telefonerne er åbne mellem 8.00 – 16.00, alle hverdage.

Danske leverandører

America

Argentina

Genetica Porcina Danesa S.A

Paraguay 523, 1057 Buenos Aires, Argentina
Contact: Juan Martin Ospital
Phone: +54 91130881042
Email: jmospital@gpdan.com

Brazil

DB-Brazil

Av. JK, 2094, CEP 38706-000, Patos de Minas, Minas Gerais, Brazil
Contact: Vladimir Fortes
Phone: +55 (34) 38182500
Email: vladimir.fortes@db.agr.br

Chile

Novapro

Camino Los Pinos 034499, bodega 12, San Brnado, Region Metropolitana, Chile
Contact: René Pinochet Chateau
Phone: +56 9 66095522
Email: rpinochet@novapro.cl

Colombia

CIPA S.A.

Carrera 49a #23-45, Bello, Medellín, Antioquia, Colombia
Contact: Juan Camilo Uribe
Email: juan.uribe@cipa.com.co

Mexico

DBI Mex S.A De C.V

Calle Mayo 1128 Ote Int 10, 85010 Ciudad Obregón, Sonora, México
Contact: José Luis Fernandez Lopez
Phone: +52 1 (644) 4473098
Email: Jose.fernandez@grupoisa.com

Insumos Nobiot, S.A De C.V

Calle Mayo 1128 Ote Int 6, 85010 Ciudad Obregón, Sonora, México
Contact: Juan Pedro Romero Salido


Africa

South Africa

DanBred Africa (Pty) Ltd.

Stone House, 510 Makou Street, Monument Park, 0181 Pretoria, Gauten Province, South Africa
Email: support@danbred.co.za
Contact: Jurgens Reynders
Phone: +27 124826896
Email: jurgens@danbred.co.za


Asia

China

DANAG AGRITECH CONSULTING (ZHENGZHOU) CO,. LTD.

Room 812, Clam Tower, CBD Business Outer Ring Road 18, Zhengdong New District, Zhengzhou 450000, China
Email: info@danagintl.com
Contact: Bill Wang
Phone: +86 19939904131
Email: billwang@danagintl.com

Shanghai Yinzhong Equipment Installation CO. Ltd.

Room 1104,Building 1,NO.35 Meijiabang Road NO.800, Songjiang Dist.,Shanghai,China
Contact: Davis Zhang
Phone: +86 15021337470
Email: Davis.chang@tomasun.com

Japan

Cimco Co. Ltd.

2-35-13 Kameido, Shinei Bldg. 7f, 136-00071 Koto-ku, Tokyo, Japan
Contact: Kazuyuki Takada
Email: takada.kaz@itochu-f.co.jp

Philippines

Nuevo Milenio, Inc.

32 San Carlos Drive, Mataas na Lupa, Lipa City, Batangas 4217 Philippines
Contact: Jose Omar Mercado
Phone: +63 9189280168
Email: omar@grupomerlo.org

South Korea

Donga GnE

301-302 Building C, 357 Guseong-ro, Giheung-gu, Yongin-si, Gyeonggi-do, 16914, 442-835 Suwon City, Gyeonggi-do Province, South Korea
Contact: S.C Roh
Phone: +82 (0)31-284-4116
Email: master@dongagne.com

Taiwan

Glob-Chain International LTD.

1 Fl., No 4, Lane 97, Sec. 5, Roosevelt Road, Taipei, Taiwan, R.O.C
Contact: Michael Chang
Phone: +88 0913-807288
Email: weiger@gmail.com

Thailand

Siam Agrovet

455/50 BIZ Pattanakarn-Onnut, Pattanakarn Rd., Prawet District, Bangkok 10230, Thailand
Contact: Suphanut Jiebna
Phone: +66 (0)2 012 4275-6
Email: suphanut.j@amcovet.com

Vietnam

EPS Co.,Ltd (Vietnam)

Số 23 đường số 19, Phường An Phú, Quận 2, TP Hồ Chí Minh, Vietnam
Contact: Dao Dang Trinh
Phone: +84 90 3759974
Email: dtrinh.dao@epsvn.com

Europe

Belgium

DanaPig BVBA

Ieperstraat 213A, 8940 Geluwe, Belgium
Email: info@danapig.be
Contact: Piet Mestdagh
Phone: +32 471572977
Email: piet@danapig.be

Czech Republic

Rosgaard A/S, PRAGUE

118 01 Praha 1, Malá Strana, Czech Republic
Contact: Jan Lund Hansen
Phone: +45 30177154
Email: jan@rosgaardas.dk

Denmark

DanBred – Head Office

Lyskær 3EF, 1st floor, 2730 Herlev, Denmark
Email: danbred@danbred.com
Phone: +45 38410141

DanBred – Branch Office

Drejervej 7, 6600 Vejen, Denmark
Email: danbred@danbred.com
Phone: +45 38410141

DanBred – Partner Service

Drejervej 7, 6600 Vejen, Denmark
Email: service@danbred.com
Phone: +45 44881188

Finland

Finnpig Oy

PL 117, 60101 Seinäjoki, Finland
Contact: Heikki Hassinen
Phone: +35 8408372947
Email: Heikki.Hassinen@finnpig.fi

France

DanBred

Parc technologique du Zoopole, Bâtiment Keraia D, 17 Rue du Sabot, 22440 Ploufragan, France
Email: danbredfrance@danbred.com
Contact: Philippe Chupin
Phone: +33 296932163
Email: pch@danbred.com

Germany

DanSau GmbH

Telbraker Straße 23 b, 49377 Vechta, Germany
Email: info@dansau.de
Contact: Bernd Neteler
Phone: +49 044419142180
Email: bernd@dansau.de

DanSüd GbR

Schloßstraße 10, 73497 Tannhausen, Germany
Email: info@ae-bosch.de
Contact: Malte Krauss
Phone: +49 (0) 79642147
Email: mk@ae-bosch.de

Detert Zuchttiere GmbH

Brinkerhook 16, 48599 Gronau-Epe, Germany
Email: info@detert-zuchttiere.de
Contact: Carl-Josef Detert
Phone: +49 256590712
Email: cj@detert-zuchttiere.de

Fenker & Hellebusch GmbH

Oppenweher Str. 47, 49419 Wagenfeld, Germany
Email: info@fenker-hellebusch.de
Contact: Jörg Bregenzer
Phone: +49 05444998025
Email: bregenzer@ewetel.net

ZVNG eG

Rendsburger Str. 178, 24537 Neumünster, Germany
Email: info@znvg.de
Contact: Achim Muenster
Phone: +49 043219936
Email: muenster@znvg.de

Greece

Hellas Farm Breeding A.E

Amotopos Artas, 48200 Filippiada, Greece
Contact: Kostas
Phone: +30 2683022161
Email: kxristou@gmail.com

Italy

DanBred/BST Soluzioni SRL

Viale della Vittoria 14 B, 31044 Montebelluna, Treviso, Italien
Email: bstsoluzionisrl@gmail.com
Contact: Roberto De Pol
Phone: +39 0243605520
Email: depol@mlomediazioni.it

Porktrade Group SRL

Via Sorelle Girelli 3, 25020 Poncarale, Brescia, Italy
Email: porktradegroupsrl@gmail.com
Phone: +39 (348) 2428108

Rosgaard A/S

Via Sorelle Girelli 3, 25020 Poncarale, Brescia, Italy
Email: info@rosgaardas.dk
Contact: Lars Rosgaard
Phone: +45 87251070
Email: lars@rosgaardas.dk

Netherlands

DanBred B.V.

Houtsestraat 9a, 5492 TM Sint-Oedenrode, Netherlands
Email: adminnl@danbred.com
Phone: +31 413479640

KLASSE Ki B.V.

Houtsestraat 9a, 5492 TM Sint-Oedenrode, Netherlands
Email: admin@klasse.nl
Phone: +31 413475000

Portugal

Soc. Agr. De Vale Henriques, S.A

Casais dos Britos, Apartado 48, 2054-909 Azambuja, Portugal
Email: danbredportugal@gmail.com
Contact: Jose Maria Lopes Cardoso
Phone: +351 910004819
Email: josemarialc@valehenriques.pt

Romania

DanBred Arges SRL

Sos. Pitesti, 35, 117660 Com. Slobozia, Arges, Romania
Email: danbred.arges@danbred.ro
Contact: Ionel Chiriac
Phone: +40 (735)557700
Email: ionel.chiriac@danbred.ro

Russia

DanBred Russia

B. Hmelnitskogo Avenue, house 133zh floor 5, office 508, 308000, Belgorod, Russia
Contact: Alexander Chursin
Phone: +7 9192848288
Email: a.chursin@danbred.com

Spain

DanBred

Avinguda de Cerdanyola, 79-81, 1 planta, Oficina 10, 08172 Sant Cugat del Vallès, Spain
Contact: Xavier Villarroya
Phone: +34 934177606
Email: xvm@danbred.com

Sweden

Svenska Köttföretagen

Vasagatan 29, 541 31 Skövde, Sweden
Email: info@kottforetagen.se
Contact: Linda Lundberg
Phone: +46 0 101308903
Email: linda.lundberg@kottforetagen.se

Ukraine

Vilomix Ukraine

Putyatynskiy sq. 2, 10002 Zhytomyr, Ukraine
Email: olva@vilomix.dk
Contact: Oleksandr Vakhnovan
Phone: +380674118117

United Kingdom

Elite Sires Ltd. GB

Old Station Yard Murton Lane, Murton, York, YO19 5UF, United Kingdom
Contact: Richard Bull
Phone: +44 2870351730
Email: richard.bull@taurusconcepts.co.uk

Elite Sires Ltd.

40 Glenleary Rd, Coleraine BT51 3QY, United Kingdom
Email: elitesiresltd@btconnect.com
Contact: Alan Shepard
Phone: +44 7802806668

RattleRow/Klasse AI

Hill Farm House, Redlingfield Rd, Stradbroke, Eye, Suffolk IP21 5NB, United Kingdom
Email: rattlerow@rattlerow.co.uk
Contact: Simon Guise
Phone: +44 (0) 1379384304
Email: simon.guise@Rattlerow.co.uk

Nyt fra og om Danbred

DanBred er klar til fremtiden

Et par år inde i sin nye selskabskonstellation er DanBred for alvor ved at have fundet sin plads i verden. Et konstant fokus på kundernes behov, og hvad der kommer til at præge markedet for svineproduktion og -genetik i fremtiden, styrer alle beslutningsprocesser i DanBred.   Thomas Muurmann Henriksen, administrerende direktør i DanBred, giver her sit bud på, hvordan fremtiden ser ud for den globale svineproduktion. Vi har altid haft et stærkt fagligt fundament, og vi læner os trygt ind i det solide arbejde, der sker i vores R&D-afdeling, dag efter dag, år efter år. Vi har trynen i sporet, …

Læs mere

AVL FOR ROBUSTE GRISE: HOLDBARHED

Dette er den anden af to artikler om avl for robuste grise. Denne artikel fokuserer på soholdbarhed. Af Lizette Vestergaard Pedersen, Consultant og Bjarne Nielsen, Chief Scientist, Danish Pig Research Centre. Robuste grise vil også være sundere, stærkere, samt mere modstandsdygtige over for ændringer i deres miljø og stadig opretholde en høj produktivitet. Derfor inkluderer avls-selskaber indikatoregenskaber for robusthed – såsom styrke og holdbarhed – i deres avlsmål.   Holdbarhed – en indikator for robusthed Soholdbarhed (holdbarhed) er en indikatoregenskab for robusthed. Holdbarhed defineres generelt som længden af soens produktive levetid. I svineproduktionen afspejler det oftest soens evne til at …

Læs mere

AVL FOR ROBUSTE GRISE: STYRKE

Dette er den første af to artikler om avl af robuste grise og fokuserer på styrke. Af Dr Birgitte Ask, Senior Scientist, Genetics og Lizette Vestergaard Pedersen, Consultant, Danish Pig Research Centre. Avl af robuste grise er essentielt i global svineproduktion og sikrer sunde og stærke dyr. Robuste grise er mere modstandsdygtige over for ændringer i deres miljø. De forbliver i god form og frie for infektioner og sygdomme, samt opretholder en høj produktivitet. Dette forbedrer svineproducenternes økonomiske position og forbedrer dyrevelfærden i svineproduktionen. For at sikre robuste slagtesvin og søer har svineavlen inkluderet egenskaber, der fungerer som indikatorer for …

Læs mere



Se Flere

Kontakt DanBred

Vi kan hjælpe med overgangen til DanBred genetik, leverancer, transport etc.
Book en tid, så ringer vi når det passer dig.


Book en tid eller et møde nu